Czy jesteś zainteresowany pomocą w kształtowaniu przyszłości eksploracji kosmosu? ESA oferuje wyjątkową możliwość wniesienia wkładu w swoją strategię badań i eksploracji Księżyca.
Program eksploracji Terrae Novae ESA zwiększa obecność Europy w przestrzeni kosmicznej poprzez wykorzystanie robotów jako prekursorów i zwiadowców, przywracając społeczeństwu korzyści płynące z eksploracji. Strategia Terrae Novae 2030+ ma zasadniczo trzy cele: ustanowienie trwałej obecności Europy na niskiej orbicie okołoziemskiej, wysłanie pierwszego europejskiego astronauty na badanie powierzchni Księżyca do 2030 r. oraz udział w pierwszej misji człowieka na Marsa.
Zaproszenie do składania wniosków dotyczy małych misji na Księżyc. „To wezwanie jest dość szerokie, ponieważ szukamy różnorodnych innowacyjnych pomysłów na misje księżycowe” – mówi Xavier. „To doskonała szansa dla małych i średnich firm na zwiększenie swojej roli w dziedzinie eksploracji kosmosu. Propozycje mogą pochodzić od pojedynczych firm, a także od konsorcjów składających się z instytucji badawczych”.
Proponowane misje mogą obejmować przelatujące satelity i orbity, a także lądowniki i łaziki, o ile ich celem jest eksploracja i działalność naukowa. Poza tym ich całkowity koszt nie powinien przekraczać 50 milionów euro, a ich rozwój od momentu rozpoczęcia do uruchomienia powinien zająć mniej niż 4,5 roku.
Prześlij swoje pomysły
Zgłoszenie przyjmowane są do 14 grudnia 2023 r. Warsztaty odbędą się 5 października o godzinie 14:00 CEST w ESTEC oraz w Internecie, aby przedstawić uczestnikom inicjatywę i odpowiedzieć na wszelkie pytania. Zgłoszenia zostaną ocenione na początku 2024 r. Studia wykonalności wybranych koncepcji misji wymagające dalszego dopracowania rozpoczną się w połowie 2024 r.
Wszystkie szczegóły dotyczące terminu, procesu i warunków można znaleźć tutaj.