ESA moon

To the Moon: ESA poszukuje pomysłów na małe misje księżycowe (warsztaty)

Czy jesteś zainteresowany pomocą w kształtowaniu przyszłości eksploracji kosmosu? ESA oferuje wyjątkową możliwość wniesienia wkładu w swoją strategię badań i eksploracji Księżyca.

Program eksploracji Terrae Novae ESA zwiększa obecność Europy w przestrzeni kosmicznej poprzez wykorzystanie robotów jako prekursorów i zwiadowców, przywracając społeczeństwu korzyści płynące z eksploracji. Strategia Terrae Novae 2030+ ma zasadniczo trzy cele: ustanowienie trwałej obecności Europy na niskiej orbicie okołoziemskiej, wysłanie pierwszego europejskiego astronauty na badanie powierzchni Księżyca do 2030 r. oraz udział w pierwszej misji człowieka na Marsa.

Zaproszenie do składania wniosków dotyczy małych misji na Księżyc. „To wezwanie jest dość szerokie, ponieważ szukamy różnorodnych innowacyjnych pomysłów na misje księżycowe” – mówi Xavier. „To doskonała szansa dla małych i średnich firm na zwiększenie swojej roli w dziedzinie eksploracji kosmosu. Propozycje mogą pochodzić od pojedynczych firm, a także od konsorcjów składających się z instytucji badawczych”.

Artystyczna wizja działań poszukiwawczych w Bazie Księżycowej
Artystyczna wizja działań poszukiwawczych w Bazie Księżycowej

Proponowane misje mogą obejmować przelatujące satelity i orbity, a także lądowniki i łaziki, o ile ich celem jest eksploracja i działalność naukowa. Poza tym ich całkowity koszt nie powinien przekraczać 50 milionów euro, a ich rozwój od momentu rozpoczęcia do uruchomienia powinien zająć mniej niż 4,5 roku.

Prześlij swoje pomysły

Zgłoszenie przyjmowane są do 14 grudnia 2023 r.  Warsztaty odbędą się 5 października o godzinie 14:00 CEST w ESTEC oraz w Internecie, aby przedstawić uczestnikom inicjatywę i odpowiedzieć na wszelkie pytania. Zgłoszenia zostaną ocenione na początku 2024 r. Studia wykonalności wybranych koncepcji misji wymagające dalszego dopracowania rozpoczną się w połowie 2024 r.

Wszystkie szczegóły dotyczące terminu, procesu i warunków można znaleźć  tutaj.

https://www.esa.int/Enabling_Support/Preparing_for_the_Future/Discovery_and_Preparation/To_the_Moon_ESA_seeks_ideas_for_small_lunar_missions