Zapraszamy do udziału w bezpłatnym cyklu spotkań online dotyczących własności intelektualnej i patentów w obszarach związanych z kosmosem, obliczeniami kwantowymi, oprogramowaniem i sztucznej inteligencji.
IP i patenty: Podstawy własności intelektualnej 1
DATA: 22 września 2023 r. – 10:00 – 11:30 (CEST)
Wykład ten będzie stanowił pierwszą część wprowadzenia do patentów. Obejmuje to, jak czytać, rozumieć i interpretować patent, a także jak czytać i rozumieć najważniejszą część patentu: zastrzeżenia. Będzie to przypomnienie dla osób, które uczestniczyły w serii wykładów w 2022 r.
IP i patenty: Podstawy własności intelektualnej 2
DATA: 29 września 2023 r. – 10:00 do 11:30 (CEST)
Wykład ten będzie stanowił drugą część wprowadzenia do patentów. Będzie to obejmować omówienie typowych ścieżek prowadzących do uzyskania patentów, przegląd stanu techniki i tego, w jaki sposób można go wykorzystać z korzyścią dla Ciebie i Twojej firmy, a także rozważenia, jak przyciągnąć inwestycje i krótkie omówienie pola patentowego. Będzie to przypomnienie dla osób, które uczestniczyły w serii wykładów w 2022 r.
IP i patentów: Obliczenia kwantowe i własność intelektualna
DATA: 13 października 2023 r. – 10:00 do 11:30 (CEST)
Celem tego wykładu jest dostarczenie przewodnika dla wynalazców i organizacji pragnących chronić swoje wynalazki oparte na obliczeniach kwantowych, w tym o tym, co można opatentować, a czego nie i co należy wiedzieć. W ramach tego wykładu badane są również trendy patentowe w informatyce kwantowej i innych technologiach kwantowych, przyglądając się, w jaki sposób te nowe technologie są chronione i jak to się zmienia.
IP i patenty: Własność intelektualna w oprogramowaniu
DATA: 27 października 2023 r. – 10:00 do 11:30 (CEST)
Mit: Wynalazków w zakresie oprogramowania nie można opatentować.
Rzeczywistość: istnieją złożone zasady określające, co i w jaki sposób można opatentować wynalazki w zakresie oprogramowania, ale ogólnie rzecz biorąc, oprogramowanie podlega opatentowaniu, jeśli rozwiązuje problem „techniczny”.
Omówimy zasady dotyczące patentowania wynalazków realizowanych za pomocą komputera w Europejskim Urzędzie Patentowym, w jaki sposób identyfikować wynalazki, które mogą mieć zdolność patentową i jak prezentować te wynalazki, aby uzyskać największe szanse powodzenia w EPO. Zilustrujemy te złożone zasady za pomocą ilustracji wizualnych i szeregu sprawdzonych przykładów, aby spróbować rozjaśnić często źle rozumiany temat.
IP i Patent: Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja
DATA: 10 listopada 2023 r. – 10:00 do 11:30 (CET)
Wykład dotyczyć będzie możliwości patentowania technik uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Omówimy, co i w jaki sposób można chronić, podając przykłady i porady dla wprowadzających innowacje w tej dziedzinie.
IP i Patent: Własność intelektualna w technologii kosmicznej, Prawa terytorialne w świecie pozaziemskim
DATA: 24 listopada 2023 r. – 10:00 do 11:30 (CET)
W kosmosie nikt nie usłyszy, jak naruszasz prawa. W tym wykładzie omówimy, w jaki sposób patenty, prawo terytorialne, wchodzą w interakcję ze światem pozaziemskim.
W jaki sposób Twoje patenty mogą być najlepiej ukierunkowane na pozyskiwanie stron trzecich, które mogą być zainteresowane wykorzystaniem Twojej technologii, biorąc pod uwagę codzienne powstawanie nowych rozwiązań w przemyśle lotniczym? Omówimy odpowiednie obowiązujące ramy prawne wraz z podejściem przyjętym przez niektóre duże przedsiębiorstwa z branży lotniczej.
IP i Patent: Ujawnianie swojego wynalazku inwestorom/partnerom technicznym lub klientom
DATA: 8 grudnia 2023 r. – 10:00 do 11:30 (CET)
W tym wykładzie dokonamy przeglądu strategii określającej, kiedy i jak ujawnić swój wynalazek, a także podejść do zachęcania i gromadzenia inwestycji dla mniejszych firm. W tym wykładzie szczegółowo omówimy takie kwestie, jak umowy o zachowaniu poufności oraz sposób i czas korzystania z umów NDA. Tajemnice handlowe są mało znaną formą własności intelektualnej i również zostaną omówione.
IP i patenty: Postępowanie sądowe – co się stanie w przypadku sporu?
DATA: 15 grudnia 2023 r. – 10:00 do 11:30 (CET)
W tym wykładzie omówimy, w jaki sposób można egzekwować patent i co zrobić w takim przypadku. Jest to ostry koniec obowiązywania patentu i czasami może być nieunikniony, gdy w sprawę zaangażowane są strony trzecie. Omówimy także nowy Jednolity Patent i Jednolity Sąd Patentowy jako najnowsze zmiany w patentach w Europie.